НАТУРА 2000
България прие европейските директиви за създаване на общоевропейска мрежа, съставена от защитени територии, целяща да осигури оцеляване на най-ценните и застрашените видове и местообитания в Европа. Горите, попадащи в екологичната мрежа НАТУРА, се определят в съответствие с Директивата за запазване на природните местообитания на дивата флора и фауна, наричана Директива за хабитатите.
Основните изисквания на тази директива са отразени в българското законодателство чрез Закона за биологичното разнообразие от 2002 г.
Съгласно този закон в страната се обявяват защитени зони като част от националната екологична мрежа. Това са места от територията и акваторията на страната, които са с голямо биологично разнообразие, растителни и животински видове.
Към момента от Министерски съвет са приети 332 защитени зони от НАТУРА 2000. Те представляват близо 34% от територията на страната. При определяне на териториите са приложени най-добрата научна информация и научни критерии.
България е на второ място в ЕС по процентен дял на европейско значими хабитати и първа по бедност – с най-нисък стандарт на живот. Това, заедно с нарастващата загриженост за обезлюдяването на селските райони, разпространената бедност сред селското население, както и небалансираната употреба на природните ресурси, поставят ключовия въпрос – как да се осигурят едновременно природощадящо и икономически ефективно земеделско производство и развитие на туризма.