План за действие на ЕС за кръгова икономика
Преосмисляне на политики
В края на 2015 г. Европейската комисия публикува План за действие за налагане на кръгова икономика. В него е записано, че преходът към кръгова икономика е от съществено значение, за да се реализира стремежа на ЕС към устойчива, нисковъглеродна, ресурсно ефективна и конкурентна икономика. Според Плана кръговата икономика ще донесе две стратегически ползи:
• преодоляване на необратимите щети, причинени от изчерпването на ресурсите с темп, по-бърз от способността на земята да ги възобнови.
• създаване на нови бизнес възможности, иновативни методи за производство и потребление, а с това и на нови работни места и умения.
Европейската комисия предлага преосмисляне на политиката на ЕС чрез въвеждане на промени в етапите на целия жизнен цикъл на продуктите: дизайн, производство, потребление, управление на отпадъците и повторно третиране на вторичните материали.
Проектиране/дизайн на продукта
Проектиране/ дизайн на продукта
Кръговата икономика започва в самото начало на жизнения цикъл на един продукт – с етапа на проектиране Благодарение на по-доброто проектиране продуктите трябва да станат с по-дълъг живот или по-лесни за поправка, за осъвременяване или преработка. Примерно: проектирането трябва да помогне на рециклиращите предприятия да разглобяват продуктите, и така да извлекат ценните материали и компоненти.
Предложени мерки в плана:
• Да се създадат стимули за усъвършенстване на проектирането на продуктите;
• По отношение на електрическите и електронните продукти да се поставят изисквания, свързани с енергопотреблението, с възможностите за поправка, за по-дълготрайно използване, за осъвременяване и за рециклиране.
Производствени процеси
Дори при продуктите и материалите, проектирани по интелигентен начин, неефикасното използване на ресурсите при производствените процеси може да доведе до загуба на бизнес възможности и значително образуване на отпадъци.
Предложени мерки по отношение на производствените процеси:
• Политики и партньорства за устойчивото снабдяване със суровини в световен план;
• Насърчаване на най-добрите практики в редица промишлени сектори, към които държавите членки трябва да се придържат при изготвянето на изисквания относно разрешенията за промишлени инсталации;
• Помощ за малките и средните предприятия чрез Европейския център за високи научни постижения в областта на ресурсната ефективност;
• Насърчаване на иновативните промишлени процеси (например: индустриална симбиоза)
Потребление
Изборът, който правят милиони потребители, може да подпомогне или да възпрепятства кръговата икономика. Този избор се предопределя от информацията, до която потребителите имат достъп, от видовете предлагани продукти и техните цени и от нормативната уредба. Също така този етап е от основно значение за предотвратяването и намаляването на генерирането на битови отпадъци.
Изправени пред изобилие от маркировки и твърдения за екологосъобразност, потребителите в ЕС често се затрудняват да направят разграничение между продуктите и да се доверят на предоставената информация. Твърденията за екологосъобразност невинаги отговарят на правните изисквания за надеждност, точност и яснота.
Предложени мерки за потреблението:
• по-добро прилагане на действащите правила, включително срещу нелоялните търговски практики;
• повишаване на ефективността на екомаркировката;
• съобщаване на информация за отпечатъка на конкретния продукт върху околната среда;
• подобряване на системата за етикетиране и обозначаване на енергийните характеристики на домакинските електроуреди и на други продукти, свързани с енергопотреблението – така ще се помогне на потребителите да избират най-ефективните продукти;
• мерки цената на продукта да отразява по-добре екологичните разходи;
• мерки за удължаване на живота на продукта посредством повторно използване и поправка;
• действия за намаляване на битовите отпадъци;
• иновативни форми на потребление – например споделяне на продукти или инфраструктури (споделена икономика – Sharing Economy), потребление по-скоро на услуги, отколкото на продукти, и използване на компютърни или цифрови платформи
Управление на отпадъците
Управлението на отпадъците заема централно място в кръговата икономика. Прилагането на йерархията на отпадъците е основният стълб. В йерархията на отпадъците е определен приоритетен ред от предотвратяването, повторноto използване, рециклирането и/или енергийно оползотворяване до изхвърлянето, като например депонирането. Целта на този принцип е да се насърчат възможностите, чрез които се постига най-добрият цялостен ефект по отношение на околната среда. В зависимост от начина, по който събираме и управляваме отпадъците си, рециклирането може да бъде по-активно и ценните материали да се връщат обратно за използване в икономиката или може да се създаде неефикасна система, при която по-голямата част от отпадъците, годни за рециклиране, се изхвърлят в депа или се изгарят, което има вредни последици за околната среда и е свързано със значителни икономически загуби.
Необходимо е да се вземат предвид всички видове отпадъци, независимо дали са произведени от домакинствата, предприятията, производството, селското стопанство, добивната промишленост или строителството.
Предложени мерки за отпадъците:
• нови законодателни предложения относно отпадъците, в които се съдържа дългосрочна визия за повече рециклиране и за намаляване на депонирането на битови отпадъци;
• по-високи цели във връзка с рециклирането на опаковъчни материали;
• подобряване на събирането и сортирането на отпадъците
• борба срещу незаконния транспорт на отпадъци
• насърчаване на доброволното сертифициране на съоръжения за третиране на отпадъци
• производството на енергия от отпадъци
От отпадъци към ресурси
От отпадъци към ресурси: насърчаване на пазара на вторични суровини и повторно използване на отпадъчните води
В една кръгова икономика материалите, които могат да бъдат рециклирани, се връщат в икономиката като нови суровини. Тези „вторични суровини“ могат да бъдат търгувани и превозвани също като първичните суровини, добивани от традиционни ресурси. Понастоящем вторичните суровини все още представляват малък дял от използваните в ЕС материали. Практиките в областта на отпадъците се отразяват пряко върху количеството и качеството на материалите.
Предложени мерки в плана:
• Изготвяне на валидни за целия ЕС стандарти за качество за вторичните суровини;
• Правила относно прекратяването на статута на отпадък (кога един отпадък се превръща в суровина);
• Признаване в целия ЕС на органичните торове и тези, основани на отпадъци, за да се стимулира трайното развитие на този пазар на равнище ЕС;
• Улесняване на повторното използване на пречистени отпадъчни води;
• Улесняване на трансграничното движение на вторични суровини.
Приоритетни сектори и значение на плана на ЕС
Приоритетни сектори в Плана на ЕС:
Редица сектори са изправени пред предизвикателства в контекста на кръговата икономика поради характера на своите продукти или вериги за създаване на стойност, екологичния им отпечатък или зависимостта от материали извън Европа. Тези сектори са определени като приоритетни и за тях са предвидени специфични мерки като изменение на съответните закони със срок до 2019 г. Такива са пластмасите, хранителните отпадъци, основни суровини, отпадъци от строителство и събаряне, биомаса и продукти на биологична основа.
Значение на Плана на ЕС:
Планът за действие е съсредоточен върху действия на равнище ЕС, които имат висока добавена стойност. За да може обаче кръговата икономика да стане реалност, ще са необходими дългосрочни действия на всички равнища — от държавите-членки, регионите и градовете до бизнеса и гражданите.
Освен това е необходимо изграждането на кръговата икономика да бъде действие в световен план. По-голямата последователност на действията на ЕС в тази сфера както в самия Съюз, така и извън него, ще допълва изпълнението на световните ангажименти, поети от него и от неговите държави членки, особено в контекста на изготвената от ООН Програма 2030 за устойчивото развитие и на Алианса на Г-7 за ефикасността на ресурсите, и ще бъде от основно значение за това изпълнение. Този план за действие ще допринесе за постигането на целите за устойчиво развитие до 2030 г. и по-специално на Цел 12 за установяването на устойчиви модели на потребление и производство.