Кръгова икономика
Концепция
За разлика от линейния, кръговият процес се стреми към ниско въздействие върху околната среда чрез ограничаване на количеството отпадъци и прекомерната употреба на ресурси, като превръща стоките след тяхната употреба в ресурси за други чрез повторна употреба, вторично производство, рециклиране, намаляване на отпадъчните материали и други практики. С други думи, кръговата икономика се стреми към възобновяване.
“Кръговата икономика е концепция, в която растежът и просперитетът се отделят от консумацията на природни ресурси и упадъка на еко системите. Това е стратегия за осигуряване на природни ресурси, така че всички хора на планетата да достигнат до приемливо ниво на просперитет, без да унищожават планетата в рамките на този процес”, обобщава Ник Вулвулис – професор по технологии на околната среда в Imperial College London.
В кръговата икономика стойността на продуктите и материалите се запазва за възможно най-дълго време. Ресурсите се използват максимално ефективно, отпадъците се минимизират, а когато даден продукт достигне края на своя живот, той се използва отново, за да се създаде допълнителна стойност. Това носи големи икономически ползи, допринасящи за иновации, растеж и създаването на работни места.
В Европейския съюз, кръговата икономика насърчава устойчивостта и конкурентоспособността в дългосрочен план. Тя също така помага за:
• запазване на ресурсите;
• спестяване на разходи за европейските индустрии;
• отваряне на нови бизнес възможности;
• изграждане на ново поколение иновативни европейски предприятия с ефективно използване на ресурсите;
• създаване и изнасяне на чисти продукти и услуги по целия свят;
• създаване на нови работни места;
• създаване на възможности за социална интеграция и сближаване.
Участници в кръговата икономика
Участници в процеса на кръгова икономика са:
• публичните структури (местни, регионални и национални органи на управление и институциите на ЕС). Те трябва да осигурят законодателната основа на прехода към кръгова икономика, да формулират и лансират политиките и посланията за налагането й сред икономическите оператори и обществото.
• бизнесите, които следва да се ориентират към нови методи на производство и предлагане;
• потребителите – тяхното поведение формира търсенето на стоки и услуги. Те могат да заставят както компаниите, така и институциите да въвеждат практиките на кръговата икономика. Те имат и важна роля за рециклирането, повторната употреба и предотвратяването на образуването на отпадъци.
Нормативна база
Нормативната база:
В ЕС нормативната база не е голяма. В края на 2015 г. с приемането на План за действие на ЕС за кръгова икономика се поставя началото на създаването на законодателна уредба. В пакета за кръгова икономика е заложен набор от законодателни промени в сферата на отпадъците, насочени към подобряване на управлението на отпадъците. Към момента документите засягащи кръговата икономика са основно:
• План за действие на ЕС за кръговата икономика
• Европейска стратегия за пластмасите в кръговата икономика
• Директиви за екопроектирането в различни области
В България все още липсва национално законодателство, регламентиращо материята на кръговата икономика. Това е следствие на факта, че областта все още не е регламентирана на ниво ЕС.