Бизнес модели на кръгова икономика
Прекрояване на ресурсите
• решения и методи за оптимизиране на производствените процеси и намаляване на използваните суровини;
• използване на алтернативни суровини;
• влагане на отпадъците като суровина в съществуващо производство или използването им за производството на друг продукт;
• внедряване на иновационни производствени материали и повишаване използването на рециклируеми материали в производство;
За всички тези решения са важни еко дизайнът и иновативните технологии.
• Еко дизайнът има 2 подхода: повторен дизайн на продуктите на базата на постепенни подобрения на съществуващи продукти и нов дизайн на продукти, представляващ развитие на нови ресурсощадящи продукти.
• Новите технологии позволяват реализацията на описаните процеси чрез прецизни иновативни софтуери и високотехнологични решения.
Нов подход към отпадъците
Образуването на отпадъци може да бъде предотвратено още в производствения етап чрез подобряване на ресурсната ефективност, използване на процеси, при които се генерират по-малко отпадъци и разработването на иновации в продуктите и услугите.
През етапа на дистрибуция отпадъците могат да бъдат предотвратени например чрез добро планиране на доставки и запаси, маркетингови стратегии за намаляване на отпадъците.
Отпадъците могат да бъдат намалени и по време на фазата на потребление, например чрез употребата на продукти, от които не се натрупват големи количества отпадъци през техния жизнен цикъл, използване на продуктите за максимално дълъг период от време, възстановяване, споделяне, наемане на продукти и намаляване на нивата на потребление.
Удължаване на живота на продуктите
Животът на продуктите може да бъде удължен чрез:
• решения за повторна употреба на произвеждания продукт;
• решения за многократната му употреба или удължаване времето му на употреба.
Моделът за удължаване на живота на продуктите помага на компаниите да удължат жизнения цикъл на своите продукти и активи, гарантирайки, че те остават икономически полезни. Материали, които иначе биха се превърнали в отпадък, се поддържат или дори се подобряват, например чрез повторно производство, ремонт, подобряване или повторно пускане на пазара. Чрез удължаване на срока на експлоатация на продукта възможно най-дълго, компаниите могат да предотвратяват изхвърлянето на материалите в депата за отпадъци и да откриват нови източници на приходи.
През последните 40 години дейността по ремаркетинг на Caterpillar се фокусира върху връщането на компоненти в края на живота им до състояние или качества на нови.
Индустриална симбиоза
Индустриалната симбиоза представлява сътрудничество между предприятия, които си споделят ресурси, услуги и вторични продукти. В най-общия случай отпадъците от едно производство се явяват суровина за друго, което носи икономически и екологични ползи.
При тази симбиоза, една компания използва вторични продукти, включително енергия, вода, логистика и материали от друга компания или сектор. Прости примери включват използването на хранителни отпадъци от сектора на общественото хранене за хранене на селскостопански животни или използването на промишлени отпадъци за производство на енергия чрез изгаряне. В развита икономика с много промишлени дейности се генерират много различни вторични продукти и обхватът на потенциалните им приложения може да бъде разнообразен. Тук става важна ролята на структурираните индустриални симбиози. Те включват форма на посредничество, чрез която компаниите се обединяват в новаторски сътрудничества, за да намерят нови начини за използване на ресурсите и по този начин да увеличат приходите, като същевременно намалят отпадъците и свързаните с тях разходи.
Продуктът като услуга и платформи за споделяне
Платформи за споделяне
Моделът на платформата за споделяне е съсредоточен върху споделянето на активи, продукти и услуги. Компаниите, които използват този модел, минимизират част от разходите си.
Продуктът като услуга
Традиционният подход е “купувай, за да притежаваш“. Чрез бизнес модела продуктът като услуга клиентите използват продукти чрез договор за лизинг или плащане за ползване. Този модел е привлекателен за компании, които имат високи оперативни разходи съчетани със способност да поддържат тази услуга и да възстановят остатъчната стойност в края на живота на продукта.
Philips например продава осветлението като услуга. Компанията се стреми да достигне до повече клиенти, като запази собствеността върху светлините и оборудването, така че клиентите да не плащат предварителните разходи за инсталиране. Philips също така осигурява стабилно управление на своите продукти при спазване на екологичните норми и принципи, като ги взема обратно в подходящо време за рециклиране или подобряване.