Замърсяване на въздуха
Какво е замърсяване на въздуха и кои са основните източници за това?
Замърсяването на въздуха има два основни отрицателни ефекта:
• Нанася сериозни щети на здравето на човека, животните и растенията;
• Причинява парников ефект и от там промени в климата на планетата.
Замърсяване на въздуха е всяка емисия на химични, механични или биологични вещества, които попаднали в него повишават концентрацията си и застрашават здравето на хората или допринасят за промените в климата.
Понякога замърсяването на въздуха се получава по естествен път (горски пожари, вулканични изригвания, метаболизма на животните …). Но най-често замърсяването е резултат от човешката дейност. От няколко века основният замърсител е човекът с емисиите от промишлеността, селското стопанство, транспорта, бита и други.
Замърсеният въздух, който дишаме е втората най-важна причина за смъртност сред всички рискови фактори за здравето в световен мащаб след високото кръвно налягане, а след него се нареждат тютюнопушенето, диабета и затлъстяването.
Замърсяването на въздуха не признава държавни или административни граници. Глобалните ветрове водят до това, че замърсителите на въздуха се носят около света. Например, част от замърсителите на въздуха, които установяваме в Европа, са изпуснати в Азия и Северна Америка. По подобен начин, част от замърсителите, изпуснати в Европа, се пренасят до други региони и континенти. Качеството на въздуха в градските райони се влияе от качеството на въздуха в околните селски райони и обратно.