Търговия с емисии
Eвропейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ) е финансов механизъм за ограничаване обема на емисии от парникови газове от горивните инсталации и авиопревозвачите, от които сумарно се генерират близо 50% от парниковите газове в ЕС.
ЕСТЕ е основен инструмент на ЕС в усилията за постигане на намаляване емисиите на парникови газове. Търговският подход спомага за борбата с климатичните промени по рентабилен и икономически ефективен начин. Схемата покрива над 11 000 електроцентрали и промишлени инсталации в 31 държави (ЕС + Норвегия, Исландия и Лихтенщайн), както и полетите между летища в участващите страни. ЕСТЕ работи на принципа на ограничаване и търговия. Общият обем парникови газове, които могат да бъдат емитирани всяка година от електроцентрали, заводи и други инсталации в обхвата на схемата, са обект на ограничение на ниво ЕС. В рамките на това ограничение компаниите получават или закупуват квоти за емисии, с които те могат да търгуват, ако пожелаят.
Схемата работи от 2005 г.. Изпълнението й е разделено на търговски периоди, наричани фази. Настоящата трета фаза на ЕСТЕ започна през 2013 г. и ще продължи до 2020 г.
От стартирането си схемата обхваща секторите с най-големи количества емисии парникови газове – ТЕЦ и производствените предприятия, в това число производството на алуминий, нефтохимическата и химическата промишленост. През 2012 г. обхватът й е разширен, като се включват и емисиите CO2 от авиацията.
От 2013 г. насам ограничението на емисиите от електроцентрали и други източници се редуцира с 1,74% всяка година. Това означава, че до 2020 г. емисиите парникови газове от тези сектори би трябвало да са с 21% по-малко от тези през 2005 г.
В България, отговорната институция за даването на разрешителни за парникови газове е Изпълнителна агенция по околна среда към Министерство на околната среда и водите.