Парникови газове и глобално затопляне
Увеличената концентрация на парниковите газове води до затопляне на повърхността на Земята и по-ниските слоеве от атмосферата. Това е основната причина за промените в климата, които наблюдаваме през последните десетилетия.
Парниковият ефект се получава по следния начин: слънчевите лъчи, минават през атмосферата и стигат до земята. Повечето от тях се поглъщат от земната повърхност, моретата и океаните, като повишават тяхната температура. Неабсорбираните лъчи се излъчват обратно от земната и водната повърхност към атмосферата. Част от инфрачервените лъчи преминават през атмосферата, но друга част се поглъщат от молекулите на парниковите газове и се излъчват обратно във всички направления. В резултат на това, земната повърхност и ниските слоеве на атмосферата се затоплят допълнително.
Парниковият ефект е бил сред основните предпоставки за развитието на живота на Земята в продължение на милиони години. Температурата на повърхността се е повишавала, създавайки все по-благоприятни условия за развитието на растенията и животните. Но в последните малко над сто години се наблюдава емитиране на парникови газове в по-големи количества, отколкото природата може да усвои. През последното столетие учените са установили, че Земята вече се е затоплила с около 0,5 oC. Ако увеличаването на емисиите от парникови газове продължи, и особено при удвояване на концентрацията на въглеродния диоксид, глобалното затопляне през следващите 100 години ще бъде в рамките на 2-3 oC, Това ще има катастрофални последици за всички на планетата.