Други мерки срещу замърсяването на въздуха
В Европейския съюз са въведени законодателно множество конкретни мерки срещу замърсяването на въздуха и за ограничаване на емисиите на парникови газове, като:
• Оптимизиране на централното градско отопление чрез използването на когенерация и въвеждането на възобновяеми енергийни източници
• Въвеждане на ограничения на движението на превозни средства, ограничаване на скоростта на движение и въвеждане на такси за задръствания
• Насърчаване на изграждането на енергийно ефективни сгради; реновация на сградите за намялаване на топлопотреблението им
• Осигуряване на надежден, достъпен и чист градски транспорт, като електрически автобуси и трамваи, както и нови Euro VI автобуси;
• Въвеждане на задължителни и доброволни стандарти за енергийната ефективност на битовите електроуреди (напр. зелени етикети, екодизайн и екомаркировка)
Зелени етикети
В ЕС има унифицирани изисквания за екодизайн, които задължават производителите да намалят консумацията на енергия на своите продукти чрез установяване на минимални стандарти за енергийна ефективност. Намаляването на потреблението на енергия има директен ефект върху изпусканите вредни емисии в атмосферата от енергопроизводителите.
Ето защо редица домакински продукти (перални, съдомиялни, хладилници, прахосмукачки, печки и тн.н) носят енергийни (“зелени”) етикети, което показва, че са проектирани да отговарят на тези минимални стандарти за енергийна ефективност.
Клас А (зелен) е най-високо енергийно ефективен, а клас G (червен) – най-малко енергийно ефективен. В момента, след като повечето уреди от даден тип достигнат клас А, могат да се добавят до 3 допълнителни класа: А+, А++ и А+++.
Topten е уеб портал, който насочва потребителите към най-енергийно ефективните уреди на пазара в Европа.
Икономическият ефект от въвеждането на тези етикети и стандарти ще бъде спестяване на енергия от около 175 милиони тона нефтен еквивалент до 2020 г., – количество равно на годишното потребление на енергия в Италия.
Екомаркировка
Екомаркировката на ЕС насърчава прехода на Съюза към кръговата икономика, при която материалите остават в рамките на жизнения цикъл и нови продукти се произвеждат едва тогава, когато приключи експлоатацията на старите. Това стимулира производителите да произвеждат стоки, които:
• Насърчават екологосъобразните иновации и устойчивите отрасли
• Генерират по-малко отпадъци и въглероден диоксид при тяхното производство и употреба
• Използват енергия, вода и суровини по-разумно
• Имат по-висока трайност и са по-лесни за поправка
• Са по-лесни за рециклиране
Благодарение на еко-маркировката, потребителите могат да направят отговорен избор и същевременно да подпомагат еко-иновациите. Това има пряк ефект и върху намаляването на вредните емисии и замърсяването на въздуха.