Медийно отразяване на КСО в България
Медийно отразяване на зелени инициативи от областта на КСО в България
И в България, поради зачестилите природни бедствия и други процеси свързани с промените в климата се засилва отразяването на екологичните проблемни от страна на водещите медии. Поради натиска към бизнеса за постигане на по-устойчиво екологично поведение, темата за климата и околната среда се превръща в общественозначима. Екологичните проблеми са сред тези, които най-често предизвикват масови реакции. Отразяването им в медиите в България обаче има своите особености. Много често се отразяват само лошите новини или новините, за които плаща администрацията със средства от различни европейски фондове или програми на министерствата.
Телевизията и радиото продължават да бъдат водещия източник на информация за обществото в България. За 79% от българите телевизията продължава да е медията, на която се доверяват основно, когато имат нужда от информация за положението в страната. Следователно тя е и основен комуникационен канал за информирането по темите, свързани с опазването на околната среда и КСО активностите от страна на бизнеса.
Когато анализираме отразяването на инициативите на фирмите в областта на корпоративната социална отговорност, се натъкваме на системен проблем – традиционните медии избягват да споменават имената на компаниите, за да не бъде определен репортажът като скрита реклама. Ситуацията е различна, когато инициатор или партньор е обществена структура – министерство, агенция, община и т.н.. Тази практика води до неблагоприятни последици, тъй като не дава на аудиторията пълната картина на нещата. Нарушават се и основни принципи за работата на медиите, като например задължението за обективност на информацията. Най-лошото е, че не се постига търсеният ефект за следване на положителните примери. В аудиторията, не се създава образа на социално отговорната компания и съответно не се изгражда потребителско поведение, което да предпочита социално отговорната компания пред останалите. Неправилно се създава впечатление, че само държавата с нейната присъща тромавост се грижи за околната среда, а компаниите или нехаят или постоянно нарушават екологичните норми (показват се само случаи на нарушения).
Използването на интернет и социалните медии от страна на компаниите осъществяващи практики за КСО започва да набира сила и в България и това е може би единственият начин да бъде преодоляно информационното затъмнение по темата в традиционните медии.
През последните две години се правят усилия за промяна на медийното отразяване на КСО в България. На редица срещи с участието на неправителствени организации и медии се обсъждат две важни теми:
• наличието на платено, но необозначено като такова, медийно съдържание и последиците от това;
• безименното отразяване на значими инициативи и проекти в полза на обществото, реализирани от частния сектор.
За сега няма изгледи за реална промяна на средата.