Медийно отразяване на КСО инициативите
Медиите и КСО извън България
Комуникирането на кампании и послания, свързани с КСО е изключително отговорен процес. Той има влияние върху лидерите в бизнеса, увеличава бизнес възможностите, повишава морала и репутацията на служителите. Именно от тази гледна точка изхождат и медиите при отразяването на всичко свързано с КСО. Основните канали, които се използват при отразяването на КСО инициативите, извън България, са два: традиционните медии, интернет и социалните медии.
Традиционни медии
В развитите страни телевизиите, радиата и пресата популяризират кампаниите и действията на компаниите в областта на КСО. Те разпространяват екологичните възгледи и насърчат обществената подкрепа за организациите, които са отговорни към обществото. Характерно за начина на отразяване на КСО инициативите в другите държави е честото споменаване на инициатора, организатора или заинтересованата страна. Колкото по-често се споменава дадената организация в медиите, толкова по-добра медийна репутация получава компанията, а това популяризира и принципите на КСО.
Това води до натрупване на положителна репутация за фирмите или организациите, но и за конкретната кауза.
Интернет и социални медии
Как стои въпросът с интернет и социалните медии? Това е една нова линия в комуникационните възможности, която в другите страни е все по-разпространена, като начин на отразяване на КСО във всичките ѝ аспекти.
Комуникирането на КСО чрез новите медийни канали има много предимства пред използването на традиционните медии. Компаниите напълно контролират информацията, която предават. Посланието може да бъде представено интерактивно с изображения, графики, анимации и мултимедия, а информацията да се актуализира в реално време. Безгранични са възможностите за разпространение на информация и получаване на обратна връзка.
Доколко са приложими социалните медии като начин за разпространение и отразяване на КСО?
През последните години КСО се разви с голяма бързина. Изследвания показват, че голяма част от компаниите, които се припознават като социално отговорни са новаторски. Това води и до налагане на социалните медии като канал, чрез който те искат да комуникират с аудиторията, да се отразяват кампаниите, добрите практики, да се води диалог. Предимствата на този канал са:
• насочване на разговора, наблюдение какво се отговаря, комуникация с фокусирани, персонализирани и целенасочени послания
• създаване на отношения, водещи до доверие;
• възможност на организациите с КСО да развиват нови бизнес модели
Традиционните медии все още са важни при комуникацията на КСО. Но интерактивната природа на цифровите технологии позволява да се използват по-бързи и по-евтини медийни канали за да се ангажират заинтересованите страни.
Класическите инструменти, като например отчети, брошури, рекламни клипове са приложими. Но комбинирането им с онлайн комуникация може да създаде отлична синергия. За съжаление, много организации не успяват да интегрират двата типа комуникации ефективно в стратегиите си.
Чрез интернет и показване на добрите практики и примери се повишава информираността за КСО програмите. Все повече хора се вдъхновяват да се включат в тези кампании, да променят поведението си, да подпомогнат развитието и устойчивостта на КСО.