Екологичната устойчивост – част от КСО
Основни аспекти на екологичната устойчивост като част от КСО
Роля на опаковката
Опаковката е от голямо значение, особено за онези потребителите, които се стремят да постигнат екологично поведение при пазаруването. Опаковката играе важна роля за устойчивостта на околната среда, като защитава продуктите, предотвратява разхищаването на ресурси и позволява ефективно бизнес поведение. Намаляването на количеството опаковки и използването на екологично чисти опаковъчни материали предоставят привлекателна възможност за насърчаване на екологичната устойчивост.
Ролята на чистата енергия
Разгръщането на системи за възобновяема енергия може да окаже голямо влияние върху дейността на дружествата прилагащи КСО, тъй като чистата енергия е един от най-добрите методи за смекчаване на климатичните промени. Децентрализираното производство на електроенергия, използвайки възобновяеми източници, бързо набира популярност сред най-големите световни компании. Повечето от най-големите компании в света, като Microsoft, Apple и Google, започват да използват възобновяемата енергия, тъй като от бизнес гледна точка ефектите са силно положителни: намаляват се емисиите, диверсифицират се енергийните доставки, намаляват се разходите за гориво.
Ролята на отчитането в областта на околната среда
Събирането на информация, проследяването на показатели и създаването на отчети може да бъде както доброволно, така и задължително. Това е много важен процес в контекста на корпоративната социална отговорност. Информацията е важен инструмент в борбата с влошаването на околната среда. Благодарение на информацията и споделянето на знанията фирмите могат да реализират значителни спестявания на суровини и материали, намаляване на отпадъците, намаляване на използването на вода, енергия, транспорт и опаковки.
Роля на ISO стандартите
Много компании приемат и поддържат ISO стандарти като гаранция за високо качество на техните дейности свързани както с корпоративната социална отговорност, така и за въздействието им върху околната среда.
Стандартът ISO 26000 дава насоки за принципи, практики, поведение, комуникация в областта на КСО за всички видове фирми и организации. Този стандарт разглежда въпроси и поставя изисквания за забрана на детския труд, забрана за извършване на принудителен труд, осигуряване на здравето и безопасността при работа, недискриминация по отношение на пол, етнос, религиозна принадлежност и др.
Няма точна информация за броя на фирмите в България въвели стандарта, тъй като няма статистика, а стандартът не подлежи на сертифициране.
Стандартът ISO 14001 е международно признат стандарт за системи за управление на околната среда, който изисква организацията ефективно да управлява въздействието си върху околната среда чрез ангажираност към предотвратяване на замърсявания, спазване на законодателството и непрекъснато подобрение. Стандартът ISO 14001 е система за управление, която се основава на цикъла Планиране-Извършване-Проверка-Действие. Този цикъл е общ с другите стандарти за управление и по този начин се постига лесно интегриране.
Към момента разработени, внедрени и сертифицирани системи има в 587 компании в България.