Развитие на видовете устойчив транспорт
Пешеходна и велосипедна среда
Подобряването на пешеходната и велосипедната среда в градовете и насърчаването на тяхното активно използване намалява въздействието на транспорта върху околната среда. Повече от половината граждани на Копенхаген, например, стигат до своето работно място с велосипеди без да се притесняват от дъжда, снега и студа. Масовото придвижване с велосипеди поставя и някои въпроси като изграждането на специални паркинги за велосипеди, подобно на този до Централната Гара в Амстердам (вж. снимката) и разработването на специални кръстовища за велосипедисти (https://vimeo.com/86721046)
Последната иновация при велосипедите е пречистващото въздуха колело, което има въздушен филтър, разположен в кормилото, а технологията имитира процеса на фотосинтеза с помощта на литиево-йонната батерия в рамката. Зеленият цвят на рамката пък привлича слънчевата светлина и подпомага превръщането й в енергия за батерията. Всъщност при движението на този велосипед, той не само „изяжда“ вредните газове, отделяни от останалите превозни средства , но и осигурява чист въздух за колоездача си.
Обществен транспорт
Засилване на ролята на обществения транспорт
Общественият транспорт и неговата организацията е следващият подход към намаляване замърсяването на околната среда.
Осло, Лондон и Амстердам са лидерите в развитието на екологичния транспорт измежду всички големи градове.
Очаква се Осло да бъде първият в света град с решение за нулево-емисийна транспортна система. Оценката е на базата на съществуващите политики и плановете за насърчаване на по-екологичен транспорт, обхващайки всичко от електрически автомобили до велосипеди. Метрото, трамваите и автобусите в столицата на Норвегия се захранват до голяма степен от водноелектрическа енергия.
Повечето граждани на Лондон разчитат на обществения транспорт, а не на автомобили, и са сред най-енергийно ефективните градски обитатели в света. Амбицията на града е да намали емисиите на парникови газове от транспорта с 60% от нивата от 1990 г. до 2025 г.
Амстердам, който е на трето място, е направил повече от почти всеки друг град за насърчаване на колоезденето и намаляването на емисиите.
През юни 2016 г. в Холандия е пуснат първият автобус с водородни горивни клетки. Той е почти безшумен и отделя само вода, което води до подобряване на качеството на въздуха.
Интермодален транспорт
Интермодалният транспорт е зелен транспорт, защото е със 75% по-малко вредни емисии, потребява 30% по-малко енергия и има 40 пъти по-малко произшествия, сравнено с използването само на шосеен транспорт.
Той допринася за разтоварването на пътната инфраструктура, намалява значително негативния ефект на транспорта върху околната среда и гарантира по-голяма сигурност за хората на пътя. Комбинираният транспорт е най-динамично развиващия се сегмент на товарните превози.
В ЕС целево и приоритетно се инвестира в железниците, морския и вътрешния воден транспорт, за да се изгради мрежа за комбинирани превози, която да покрива общоевропейските транспортни коридори. В тази мрежа, на интермодалните терминали се отрежда ролята на “локомотив”, който трябва да изтегли композицията на комбинираните превози и да направи европейския трафик по-ефективен, по-безопасен и по-екологичен.
Интермодалните терминали са възможност спедитори и логистични фирми да приложат европейското “коридорно мислене”, жп операторите да осъществят стремежа си към блоквлакови единици, а неудобните единични вагони да се насочат към разтоварване в терминали и довозването им с автомобилен транспорт до крайния клиент.
В България функционира засега само един истински интермодален терминал край гр. Пловдив, изграден със средства по ОП “Транспорт“ ( 2007-2013). Предвижда се да бъдат построени такива край Видин и Русе, а построеният край Драгоман е вече в руини.