Развитие на екологичните видове задвижване
Електромобили и електрозадвижване
Развитие на екологични видове задвижване – насърчаването на електрическите и хибридните превозни средства.
Електромобилите използват като източник на енергия мощна батерия, а задвижването се осъществява чрез електромотори.
През 2017 година в Европейския съюз (ЕС) са продадени общо почти 332 хил. автомобила, задвижвани от алтернативни енергийни източници – електромобили и хибриди.
Норвегия продължава да бъде световен лидер по брой електрически превозни средства с цели 23% пазарен дял за алтернативно захранваните возила т.е. 23% от целия автопарк на страната се състои от електромобили. Второто място по прогрес в това отношение се държи от Холандия с 10% пазарен дял за еко колите.
Най-големият автомобилен производител в света Volkswagen има планове до края на 2022 г. да изгради 16 предприятия за производство на електрически автомобили, в сравнение с трите в момента и да произвежда до 3 млн. електрически автомобила годишно.
Въпреки, че само 3% от автопарка на Китай да се състои от електромобили, в градския транспорт вече са интегрирани над 170 000 електробуса, които обслужват линиите всекидневно.
В България, масовата употреба на най-екологичните превозни средства е затруднено поради:
– значително по-високата им цена, причина за която е батерията;
– липсата на стимули за избор на “по-чиста” кола (автомобилен данък, такси и др. преференции)
– недостатъчна развита мрежа от зарядни станции.
В момента в България има общо 54 зарядни станции, от които 19 са в София. Поради тази причина засега електромобилите са обект на вътрешноградски транспорт.
Според статистиката на МВР електрическите превозни средства към септември 2016 г. са 746 на брой, от които активни са: 403 мотопеда, 5 мотоциклета, 4 триколесни, 101 четириколесни, 183 леки автомобила, 43 товарни автомобила, 2 автобуса, 3 електрокара и един трактор. Това представлява по-малко от 0.02% от общия автопарк на страната.
До 2040 година 20% от леките и лекотоварните автомобили в България трябва бъдат електрически.
Източник: Елдрайв
Водородни технологии в транспорта
Водородни технологии в транспорта
Развитието на водородните технологии е алтернатива на изкопаемите горива, която има отношение към двугоривните системи, но включва и по-широко приложение.
Водородните автомобили имат по-висока себестойност от колите на ток, а предимствата им са, че с едно зареждане автомобилите на водород се движат до пет пъти по-дълго и не се зареждат средно осем часа. Предвижда се към 2030 г. автомобилите с водородни клетки да станат 20 милиона, а зарядните станции – 5000. През 2017 г. в света има 384 станции за презареждане с водород.
Водородната технология засега е приложима за стационарно използване като екологично гориво, напр. за ТЕЦ, аварийни генератори и др.
Водещи страни във водородните технологии, респ. водородната икономика, са: Германия, Великобритания, Дания.
По отношение на използването на тази технология България застрашително изостава!
Биогорива
Биогоривата – решение или проблем?
Скандалът с “Фолксваген”, станал известен като “Дизелгейт”, постави на дневен ред идеята за установяване на т.нар. нискоемисионни зони, както и даде нов тласък на идеята за използването на биогорива.
Биогоривото е гориво, което се произвежда чрез съвременни биологични процеси. То може да бъде получено директно от растения или индиректно от селскостопански, търговски, битови и/или промишлени отпадъци. Биогоривата отделят значително по-малко С02 като се запазва баланса му в природата, но имат и негативен ефект по отношение на почвата (основно при рапицата), която след 2-3 години силно се изтощава и става негодна за ползване през следващите 3-4 години.
Най-големият потребител и консуматор на биодизелови горива е Германия, следват Франция, Италия и Чехия.