Слънчева енергия
Слънчева енергия
Само за 20 дни Земята получава от Слънцето повече енергия, отколкото цялата енергия, съдържаща се в органичните горива (въглища, нефт и газ) в недрата й. Слънчевата енергия е огромен ресурс, но тази енергия е с много по-ниска интензивност (концентрация) в сравнение с конвенционалните енергоизточници. Това означава, че за получаване на определена мощност е необходимо големи площи от земната повърхност да се покрият с активни (абсорбиращи) елементи.
Ефективността на преобразуване на слънчевата енергия е различна и зависи от климатичните фактори като температура на въздуха, скорост на вятъра, влажност и др. Това се отнася в по-голяма степен за термичните и в по-малка за фотоволтаичните способи на преобразуване на енергията.
България се намира в географска област с относително благоприятни условия за използване на слънчева енергия както за фотоволтаично така и за термично преобразуване на слънчевата енергия. Годишната сума на слънчевата енергия, която попада върху единица повърхност (хоризонтална равнина) варира от 1450 до 1600 kWh/кв. м, в зависимост от района.
През 2016 г. инсталираната мощност на фотоволтаичните електроцентрали в страната възлиза на около 1 040 MW.