Рециклиране
Добрата новина – голяма част от отпадъка, който изхвърляме може да бъде рециклиран. Рециклирането има поне две основни ползи: от една страна намалява количеството на отпадъка, който отива за депониране или изгаряне, а от друга страна набавя суровини като по този начин намалява необходимостта те да се извличат от земните недра или природата.
Европа е зависима от вноса на изчерпаемите природни ресурси и рециклирането доставя на европейските индустрии основни материали получени от отпадъци като хартия, стъкло, пластмаси и метали.
Европейската политика изисква, където е възможно, отпадъците да се използват като суровини за производството на нови продукти.
Рециклирането спестява енергия: например, рециклирането на един алуминиев кен спестява около 95% от необходимата енергия за производството на нов кен от първична суровина.
Ето защо ЕС има цели за рециклиране на много видове отпадък: стари автомобили, електрическо и електронно оборудване, акумулатори и батерии, опаковки, домакински отпадъци и отпадъци от строителството и дейностите по разрушаване.
Страните-членки полагат големи усилия за създаването на системи, които да осигурят постигането на тези цели. Системите включват Разширена Отговорност на Производителя – това означава, че производителят е отговорен за целия жизнен цикъл на продукта и опаковката му, включително и за последния етап когато продуктът се превръща в отпадък. Тази отговорност е финансова.
Отделният гражданин има също важна роля. В много от страните-членки, домакинствата са задължени да сепарират (да събират разделно) техните отпадъци като ги сортират по видове материали – хартия, стъкло, пластмаси, метали, градински отпадъци и т.н. Този подход гарантира по-високо качество на крайните суровини в процеса на рециклиране, максимизира тяхната стойност.