Проблемът с отпадъците не е само екологичен
Проблемът с отпадъците не е само екологичен.
Той е сред най-сложните и глобални проблеми на съвременната цивилизация.
Защо ли?
Защото той засяга в сериозна степен всички наши системи. Понякога дори не си даваме сметка за това:
Околна среда и обществено здраве
Засегната е околната среда и здравето на хората и природата:
– Гниенето и безконтролното горене на отпадъците замърсяват въздуха с отровни вещества и прахови частици. Отделят се огромни количества парникови газове които са в основата на климатичните промени.
– Натрупани на едно място, отпадъците отделят силно токсична течност наречена инфилтрат. Той лесно се просмуква и нанася щети както на почвения слой, така и на подпочвените води и водни басейни.
– Отровните вещества убиват животни и растения. Те водят и до фатални заболявания и смърт и за хората.
– Трудноразградимите отпадъци остават за десетки години в горните слоеве на почвата. Острови от пластмасови боклуци вече плуват из световния океан. Ако искате да се уверите, погледнете бреговете или в заливчетата на съседното езеро или язовир;
– Образуваните сметища в деретата и натрупаните боклуци в реките са сред причините за наводнения и ерозия на речните брегове;
– Сметищата ликвидират хабитатите на животинските видове и нарушават природното равновесие;
Социално-икономическа система
Социално-икономическата система е вече силно зависима от управлението на отпадъците.
Покачват се цените на суровините.
Разходите за третирането на отпадъците се увеличават постоянно. За 10 години, на глобално ниво, разходите само за битовите отпадъци в градовете ще нараснат почти двойно до близо 380 млрд. долара през 2025г. Населението ще плати тази сметка?
Там където няма достатъчно средства за тези разходи, средата за живеене се влошава – стойността на имотите пада, намалява притокът на туристи, влошава се културния и социален живот.
В много от бедните страни, незаконното събиране на отпадъци се контролира от организираната престъпност, с всички последствия от това.
На други места, публичните инвестиции в управлението на отпадъци са съпроводени с корупционни процеси.
Обществена среда
Какво се случва в обществената среда?
Темата за отпадъците е най-често обсъжданата еко тема в обществото. От всички елементи на управлението на околната среда, отпадъците са най-видимата част. И това не е случайно. Всеки от нас генерира отпадък и изхвърля отпадък. Всеки ден използваме кошче на улицата, контейнер за разделно събиране, … виждаме незаконно бунище …
Интересите на различните обществени групи постоянно се преплитат:
– Отделният човек и домакинствата искат да живеят в чиста и здравословна среда, а в същото време са един от големите източници на отпадъци. Дори и в най-информираните общества поведението на отделните индивиди е различно – от пълна безотговорност до стриктно спазване на правилата и упражняване на натиск за правила и контрол;
– Колкото и странно да прозвучи за някого, фирмите са най-организираните и най-изпълнителните играчи. Причината е в това, че законите, контролът и финансовите мерки най-лесно стигат и се прилагат за тях. От друга страна само едно недобросъвестно тяхно действие може да доведе до екологична катастрофа за цели селища или екосистеми;
– Проблемът за политиците е сложен: техните избиратели искат да живеят в чиста среда без боклуци, но също така искат да плащат по-малко данъци и да имат по-малко задължения. Компаниите пък лобират за по-малко регулации като на първо място използват аргумента за конкурентоспособност и работни места, но истината е, че се стремят към максимизиране на печалбите.
В една такава среда, много политически фактори предпочитат палиативни мерки, които им позволяват „евтини и бързи“ решения на проблемите. Тази решения обикновено се оказват неустойчиви като след кратко време, излизат скъпо и пораждат нови проблеми. Пресен е примерът с балирането на отпадъка в София.
– Медиите са противоречив фактор. Те често са част от проблема, вместо да са един от основните инструменти за неговото решение. Някои от проблемите с ролята на медиите са следните:
– очакванията към тях са да имат обществена функция и да формират модерно мислене за спасяване на планетата. Но как да стане това когато повечето от тях се финансират от рекламодателите и ни заливат с призива „Купувай! Купувай!“ като по този начин допринасят за увеличаване на потреблението?
– търсене предимно на сензации. Като пример може да се даде отразяването и създаването на отрицателно обществено мнение срещу въвеждането на различни правила в областта на отпадъците – набляга се основно на усложненията и в много малка степен се обяснява какви положителни резултати се преследват с въвеждането им;
– повърхностно, изкривено отразяване или скриване на проблеми;
– слабо отразяване на добри инициативи или новини на принципа „добрата новина, не е новина“.