Европейския Съюз и управлението на отпадъците
Как се справяме с отпадъците в Европейския Съюз? Какви са количествата?
Като цяло, ЕС произвежда малко над 2,5 милиарда тона отпадъци на година. Делът на различните икономически дейности и домакинствата в общото производство на отпадъци през 2014 г. е както следва: строителството (34.7%), миннодобивна и кариерната промишленост (28.2%), производството (10.2%), ВиК услуги (9.1%), домакинства (8.3%); останалите 9.5% са отпадъци от други икономически дейности, главно услуги (3.9%) и енергетика (3.7%).
Данни и източници
Кои цифри да запомним и къде да търсим?
• Колко отпадък общо произвежда ЕС? – 2,5 млрд. тона
• Колко тона материали използваме годишно? – През 2016 г. за живота и стандарта на средностатистическия европеец са използвани 15 тона материали за 2014г.
• Колко тона на жител годишно е целият отпадък? – Тук е събрано всичко – строителство, индустрия, домакинства и т.н. – 5 тона за 2014 г.
• Колко е домакинският отпадък на човек? – това е, което пряко зависи от всеки от нас – около 480 кг. като тенденцията е да спада.
• Как се класираме в света? – правим с около 50% по-малко отпадък от американците (САЩ – 730 кг. на година на човек), но с 25% повече от японците (360 кг. на година на човек)
• Прогнозата (от началото на века) за 680 кг. битов отпадък на човек в Европа към 2020 г. няма да се сбъдне благодарение на общите ни усилия.
• Евростат разполага с подробни данни за отпадъците по години за всички сектори и всички страни.
Проблемът с битовите отпадъци
Защо се обръща толкова внимание на битовите отпадъци?
Те съставляват едва 9% от цялото годишно количество на отпадъци в ЕС. Но това е един от най-замърсяващите потоци, с голям потенциал за подобрение.
Природата на битовите отпадъците се променя – в наши дни те са голям микс от материали: пластмаси, ценни метали и опасни вещества и т.н.. Това се дължи на високо-технологичните продукти и на промененото потребление. Днес потребителят има по-голям избор, а продуктите все по-къс живот.
Предизвикателства
Да бъдат превърнати отпадъците от „проблем в ресурс“ е една от най-важните крачки за кръговата икономика и всеки може да има своя принос.
Политиката на ЕС иска да намали въздействието на отпадъците върху природата и здравето на хората и да подобри своята ресурсната ефективност.
ГОЛЯМАТА ЦЕЛ – да бъде превърната Европа в рециклиращо общество, в което отпадъкът става все по-малко, а този, който не може да бъде избегнат се използва като ресурс. Стремежът е към много по-високи нива на рециклиране и минимизиране на добиването на допълнителни природни ресурси.
Предизвикателствата пред обработката на отпадъците
Независимо дали става дума за повторно използване (повторна употреба / re-use), рециклиране, оползотворяване, изгаряне или депониране, управлението на битовите и производствените отпадъци има както финансова, така и екологична цена. Първо отпадъкът трябва да бъде събран, после да бъде сортиран и транспортиран. Следва обработване, което може да се окаже както скъпо, така и да доведе до емисии на парникови газове и замърсяване на въздуха, почвите и водите.
Сериозно предизвикателство е фактът, че големи количества от отпадъка (около 100 млн. тона годишно) са опасни, съдържащи тежки метали и други токсични вещества. Тези субстанции правят отпадъка труден за обработка тъй като са необходими специални производствени процеси за справянето с опасните компоненти.