Цели за устойчиво развитие
Човечеството взима мерки като си поставя цели за устойчиво развитие
През 2015 г. държавите-членки на ООН договарят с консенсус новата Програма за развитие след 2015 г.. Тя е озаглавена „Да преобразим света: Програма до 2030 г. за устойчиво развитие“. Амбициозно са поставени 17 големи цели. За постигането на всяка цел има подцели, които са общо към 170.
Целите обхващат различни аспекти на устойчивото развитие: социална сфера (изкореняване на бедността, добро здраве, образование и т.н.), икономическа сфера (заетост, икономически растеж, потребление и др.), опазване на околната среда. Една от големите цели (Шеста цел) е свързана с водите – осигуряване на чиста вода и санитарно-хигиенни условия. Нейните под-цели са следните:
• До 2030 г. да се подобри качеството на водите чрез намаляване на замърсяването, прекратяване на изхвърлянето на отпадъци и минимизиране на изпускането на опасни вещества; да се намали наполовина количествата непречистени води; значително да се увеличи рециклирането и безопасното повторно използване в глобален план.
• До 2030 г. значително да се увеличи ефективното използване на водите във всички сектори; да се осигури устойчиво водовземане и водоснабдяване за справяне с недостига на води; значително да се намали броят на хората, страдащи от недостиг на води.
• До 2030 г., да се прилага интегрирано управление на водните ресурси на всички нива, вкл. чрез трансгранично сътрудничество.
• До 2020 г., опазване и възстановяване на свързаните с водите екосистеми, в т.ч. планини, гори, влажни зони, реки, водоносни слоеве и езера.
За България оценката от 2017 г. показва средна степен на прилагане на интегрирано управление на водните ресурси спрямо еталона, поставен от ООН.
За подобряване на благосъстоянието и постигане на устойчиво развитие е необходимо балансирано постигане на поставените цели във всички направления – икономически, социални, екологични, институционални. Ефективното използване на ограничените природни ресурси, опазването на околната среда, доброто управление, стриктното прилагане на законите и постигането на редица специфични цели са в основата на устойчивото развитие.
Това се отнася и за развитието на зелена икономика в България. За постигане на зелен растеж е необходимо положително въздействие на всички фактори:
– растеж, основан на човешкия капитал;
– растеж, основан на иновации и предприемачество;
– растеж, основан на свързаност, устойчиво развитие и ефикасно използване на ресурсите;
– растеж, основан на ефективна публична администрация и съдебна система. Необходимо е, в това число, противодействие на корупцията.
Основни показатели и индекси за оценка на напредъка към зелено развитие:
• Иззети пресни водни ресурси на човек от населението. Чрез него се разкриват различията между регионите и страните.
• Индекс на експлоатация на водните ресурси. Счита се, че предупредителният праг, който отличава районите без стрес от тези с недостиг на вода е 20%, а над 40% – означава силен стрес върху ресурсите и неустойчиво водоползване. При по-малък от 10% няма стрес на водната екосистема, а при стойности между 10% и 20% – нисък стрес.
• Използване на водите в различните сектори на икономиката.