Интегрирано управление на водните ресурси
Дълги години водните ресурси са управлявани „на парче”. При вземането на решения обикновено са доминирали инженерите и не са отчитани важни икономически, социални и екологични последици от заустване на замърсители във водите, от корекции на речните корита или от строителството на големи съоръжения.
Постепенно проблемите нарастват – нарастват дефицитите на вода, влошава се качеството на водите, все повече са големите наводненията, изчезват животни и растения. Това налага използването на концепцията за Интегрирано управление на водните ресурси (ИУВР). Концепцията е проучена систематично и дефинирана за първи път от експерти на Глобално партньорство по водите, международна организация, създадена през 1996 г., с цел да подпомогне устойчивото управление на водните ресурси.
Вече се изисква координирано развитие и управление на водата, земята и свързаните с тях ресурси:
– за да се максимизира икономическото и социално благосъстояние по справедлив начин;
– без се накърнява устойчивостта на екосистемите.
Новият подход изисква управление и на търсенето, и на предлагането на водните ресурси. Има два основни аспекта:
• природна система – от нея зависи количеството и качеството на водата;
• човешка система – от нея зависи използването на водата, генерирането на отпадъци и замърсяването, както и приоритетите за развитие.
Интегрирането в природната система налага управлението на водите в рамките на водосборните басейни на реките, независимо от административните граници – това е басейновият принцип. Той изисква интегрирано да се управляват: пресните води и крайбрежните зони; земеползването и водоползването; повърхностните и подземните води; количеството и качеството; интересите на горното и долното течение на реките.
Интегрирането в социалната система изисква: включване проблемите на водата като част от националната икономика; координация между стопанските секторите; партньорства между публичния и частния сектор; включване на всички заинтересовани в процеса на вземане на решения.
Плановете за управление на речните басейни са основният механизъм за постигане на различните аспекти на интегрирането. В тях се прави анализ на състоянието на водите и възможностите за развитие. Те прогнозират текущите и бъдещите нужди от вода. Определят изискванията към количеството и качеството на водите, и техния мониторинг. В плановете се предлагат алтернативи по различните аспекти както и мерки за осигуряване на защитата срещу вредното въздействие на водите. Плановете обосновават и необходимостта от приоритетни инвестиции.
Важен аспект е и участието на широката общественост чрез медиите, интернет, чрез кампании и публични събития по определени поводи и т.н.