Зелена инфраструктура
“Зелената инфраструктура” е инструмент за осигуряване на екологични, икономически и социални ползи чрез природосъобразни решения. Зелената инфраструктурата е мрежа от естествени райони, полуестествени райони и зелени площи, осигуряваща екосистемни услуги, които допринасят за благосъстоянието на човека и качеството на живот.
Зелената инфраструктура предоставя множество функции и ползи в едно и също пространство.
Тези функции могат да бъдат в полза на:
– околната среда (напр. запазване на биологичното разнообразие или адаптиране към изменението на климата);
– социалната сфера (напр. осигуряване на отводняване или зелени площи за почивка)
– икономическата сфера (напр. предоставяне на работни места и повишаване на цените на имотите).
В сравнение със „сивата” инфраструктура, която по принцип изпълнява една-единствена цел, например отводняване или транспорт, зелената инфраструктура е по-атрактивна, тъй като има потенциала да решава няколко проблема едновременно. Традиционната „сива” инфраструктура продължава да бъде необходима, но често може да бъде подсилена с природосъобразни решения.
Изследванията показват, че решенията за зелена инфраструктура струват по-малко от тези за „сивата” инфраструктура и предлагат широк набор от допълнителни ползи за местните икономики, социалната структура и разширената околна среда.
Благодарение на естествената способност на растителността и почвите за задържане и поглъщане на водите, зелената инфраструктура може да се използва за намаляване на количеството на оттичащите в канализацията води от поройните дъждове. Ползите от зелената инфраструктура в този случай включват и поглъщане на въглерода, подобрено качество на въздуха, смекчаване на ефекта на увеличени температури в градовете (топлинен остров), допълнителни местообитания за животни и места за отдих. Зелените площи допринасят също за културния и историческия ландшафт, като придават идентичност на съответните места, както и за пейзажа на градските и крайградските райони, където хората живеят и работят.
ЕС цели да гарантира, че „към 2020 г. екосистемите ще се поддържат и разрастват чрез създаване на зелена инфраструктура и възстановяване на най-малко 15% от деградиралите екосистеми”.
Зелената инфраструктура има множество елементи, които са описани в текстовата част на този модул.