Устойчиво развитие и зелена икономика
През 1987 г. Световната комисия за околната среда и развитието (WCED) приема доклад, озаглавен „Нашето общо бъдеще“ (известен също като доклада „Brundtland“).
Този доклад е ключов за по нататъшно осмисляне на проблемите и предприемане на действия за тяхното решаване. Той определя устойчивото развитие като „развитие, което отговаря на потребностите на настоящето, без да излага на риск способността на бъдещите поколения да посрещат своите потребности“. Докладът показва, че околната среда и развитието са неразделни и че към тях следва да се подхожда като към един общ въпрос.
Концепцията за устойчивото развитие се изгражда върху трите най-важни стълба в живота на всяко общество – икономическо развитие, социално равенство и опазване на околната среда.
Принципите на устойчивото развитие са:
• съобразяване на обществените приоритети не само с нуждите на днешното, но и с тези на бъдещите поколения;
• равномерно разпределяне на усилията за пестеливо използване на природните ресурси и възстановяване на екологичното равновесие;
• обвързване на икономическата с екологичната ефективност;
• равнопоставена екологична отговорност и сътрудничество между отделните държави при решаване на глобалните проблеми пред човечеството.
Основна характеристика на устойчивото развитие е да се постигне развитие на обществото и неговия икономически растеж с грижа за околната среда.